Enter your keyword

Know the Concepts Variable and Absorption Costing via Professional Homework Answers Experts!

Variable costing is a method that is used by companies, and the method is also known as direct costing or marginal costing. Absorption costing is another method of costing, and this method of costing is known as traditional costing and full costing method.

Both methods are used to apply production cost to services or products. Treatments of manufacturing and fixed cost are the main difference that happens when both costing methods are used. Manuals as variable and absorption costing homework answers can help you deal with concepts and basic pointers of this subject.

Fixed manufacturing cost is used for the period that it incurs under direct costing method known as variable costing method. Fixed manufacturing cost occurs when a product is sold under absorption costing method.

Advantages of variable costing

Variable costing never takes into account all costs that company incurs, what is the ideal pricing that is needed to make it profitable. The costing method rather it takes into account only expenses that come with direct production, amount that is needed to make it profitable.

Cost volume profit analysis works better in variable costing method. Every company would like to know a breakeven point of a product that would enable a company to land in profit, and variable costing method would enable that.

Advantages of absorption costing

Absorption costing is an important part that is sued in taxes, and there is a legal formality that requires a use of absorption costing.Net profitability comes into the picture in true sense when absorption cost method is sued. That would help the company to project a real image to shareholders and other investors. This transparency would enhance company brand image.

Manufacturing costs are always considered as product costs, and they are included in inventory. When sales occur the inventory cost is transferred to cost of goods sold, and that would mean that gross profit is reduced by manufacturing costs and these costs would relate to direct materials, variable overhead expenses, direct labor and so on.

Absorption cost would ensure that product is reported as full cost or complete cost and fixed manufacturing overhead gets a real good meaning and sense when used with absorption costing

Disadvantages of absorption costing

  • Absorption costing can use profit and loss data to be skewed as in normal terms fixed costs are not deducted from revenues.
  • Variation levels are hard to understand, and that can send wrong signals to management, an Operational efficiency of a company is affected if too much leaning on absorption cost is done.

Example of absorption costing and variable costing

Assume that there is a company that is manufacturing product and selling it. Let us think that company manufactures 10000 items or units in one year. If we find out the cost of producing one unit we can easily find both costs. Manuals as variable and absorption costing homework answers can be of real help.

Assume the cost as follows

Direct materials that are used in manufacturing a product is $ 10 per unit

The labor cost that incurs for the company is $9 per unit

The manufacturing overhead under the variable is considered as $1 per unit, and fixed manufacturing cost is $ 40000 per year.

The unit product cost of the company is computed as follows:

$ 10 +$9+$1+ $40000/10000 items=

$20+$4=$24.

This is the absorption costing.

Variable Costing: $10 + $9 + $1 = $20

Costing homework assignment for students

Student may find it difficult to understand and do variable and absorption costing homework answers, and possible reasons are as follows

  • Faculty may not have enough time to spend and interact with each student. That means many students may leave classroom filled with doubts and clear answers could not be had.
  • Deadline for submitting assignment is there. A student may feel shortage of time in an understanding topic and do an assignment. There are cases in which student may have assignment other than variable and absorption costing homework answers, and a student could not do justice to the subject.
  • Lack of researching materials needed for a homework assignment is another concern area for students, and they may feel that their writing is not up to standard.

What professional experts bring to the table?

  • A student is assured of 24 hours help when they seek professional online expert help for variable and absorption costing homework answers. A professional expert would answer queries related to homework.
  • Professional expert has access to research journals and libraries, and they bring to table a properly researched document
  • A writer who is assigned for completion of variable and absorption costing homework answers would be an expert on that subject and would ensure that document is properly cited and there is no plagiarism involved.
  • A writer after completing the document would send to another expert team who would look through an assignment and make sure that the assignment strictly adheres to the requirement. Another team would look for editing and be correcting grammar errors and then the only document is sending for a student to download.
  • Payment for variable and absorption costing homework answers is affordable to a student, and they can make payment in variety options like net banking, card payment and so on.
  • Security of data is kept clear by professional writing company, and no leakage of data takes place.
  • High grade for students is assured as professional writing gives revision till faculty is satisfied and makes sure that answer is unique and has got real life business examples
  • Professional expert ensures that student grasp subject clearly with real life examples used in homework and makes sure that student gets an interesting angle to subject.

Get the expert help now!

I'm from Michigan, USA and working as Tutor at My Homework Help Since 2012. The teaching job is very challenging job, but I love to do. I'm helping students with their homework. If you need homework assistance, feel free to contact me!

Related Posts

live chat support software